Lietuvos švietimo muziejaus rengiamoje nuolatinėje ekspozicijoje „Švietimas Lietuvoje ir išeivijoje 1940–1990“ bus pristatyta šiuo laikotarpiu naudotos ir leistos literatūros, skirtos vaikų ugdymui ir švietimui, padėtis. Svarbu pabrėžti, kad sovietinių ir nacių okupacijų metais buvo itin kontroliuota literatūros leidyba, daug dėmesio skirta švietimo įstaigose privalomos literatūros ir vadovėlių cenzūrai. Aptariamu laikotarpiu kruopščiai tikrintos švietimo įstaigų bibliotekos ir jų fondai, dalis jų, dėl netinkamo turinio leidinių laikymo, uždarytos. Kontrolės neišvengė ne tik pedagoginė literatūra ar vadovėliai, bet ir grožinė literatūra, skirta mokyklinio amžiaus vaikams. Šių kūrinių turinys redaguotas, keistas, ne retai tie patys kūriniai perspausdinti po kelis leidimus, juos papildant dailininkų, grafikų iliustracijomis, piešiniais.
Necenzūruotos vaikų literatūros leidyba užsiėmė į Vakarus pasitraukusi lietuvių išeivija. Jau 1945 m. Vokietijoje išleistos pirmosios vaikų skaitymo knygelės, netrukus pasirodė ir pirmosios vaikų poezijos ir prozos knygelės, o nuo 1946 m. atkurta vaikų mėnesinio žurnalo „Saulutė“ leidyba.
Povilas Osmolskis 1944 m. vasarą pasitraukė į Vokietiją, apsigyveno Viurcburgo pabėgėlių stovykloje. Gyvendamas Vokietijoje vertėsi vaikų knygelių, satyrinio žurnalo „Dievo paukštelis“ iliustravimu.
Projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Muziejų veiklos skatinimo veiksmų plano lėšomis.
Nuotraukoje Stepo Zobarsko parengtas elementorius „Aušrelė“. Kaunas, 1943 m. Leidinį iliustravo Lietuvos dailininkė, grafikė ir knygų iliustratorė Domicelė Tarabildaitė-Tarabildienė (1912–1985).
Nuotraukoje Stepo Zobarsko parengtas elementorius „Aušrelė“. Vokietija, 1948 m. Leidinį iliustravo Lietuvos dailininkė, grafikė ir knygų iliustratorė Domicelė Tarabildaitė-Tarabildienė (1912–1985).
Nuotraukoje Stepo Zobarsko parengta knyga „Riestaūsio sūnus“. Vokietija, 1947 m. Leidinį iliustravo Povilas Osmolskis (1919–1971).
Povilas Osmolskis 1944 m. vasarą pasitraukė į Vokietiją, apsigyveno Viurcburgo pabėgėlių stovykloje. Gyvendamas Vokietijoje vertėsi vaikų knygelių, satyrinio žurnalo „Dievo paukštelis“ iliustravimu.
Nuotraukoje Alės Rūtos aštuonių vaizdelių rimuotas vaidinimas vaikams „Nunešk, upeli, žąsų vargus“. Vokietija, 1955 m. Leidinį iliustravo Povilas Osmolskis (1919–1971).