Įdomusis eksponatas

2025 Sausio 31d.
Muziejinė vertybė
Praėjusių metų pabaigoje lankytojams buvo atverta atnaujinta ekspozicijos „Iš amžių glūdumos į mus“ dalis – „Švietimas Lietuvoje ir išeivijoje 1940–1990 m.“. Joje pristatoma sovietmečio ir nacistinės okupacijos laikotarpių įtaka švietimui bei visuomenės raidai. Šio projekto centre – švietimo sistemos, kurios tapo totalitarinių režimų ideologinių manipuliacijų įrankiu, siekiant formuoti visuomenės mąstymą.
Šiandien „Įdomiojo eksponato“ rubrikoje pristatome Domicelės Tarabildienės iliustraciją, skirtą Žemaitės apsakymui „Lekcijos“ iš kūrinių rinkinio „Motinėlės ašaros“.
Sovietmečiu politinės permainos darė akivaizdžią įtaką kultūrai. Klasikų kūriniai buvo pritaikomi prie ideologijos – jiems rašytos atitinkamos pratarmės, įžangos, o recenzijose pateikiamos kryptingos įžvalgos. Kruopščiai atrinkta literatūra turėjo skleisti tam tikrą ideologinę žinutę. Žemaitės 1907–1921 m. laikotarpio antiklerikaliniai apsakymai ypač tiko formuojant ateistinį „naujo tarybinio žmogaus“ pasaulėvaizdį. Vienas tokių kūrinių – apsakymas „Lekcijos“, kurį 1950 m. iliustravo žymi tarpukario dailininkė Domicelė Tarabildienė.
Apsakyme pasakojama apie kunigą, kuris, atvykęs į mokyklą „skaityti lekcijų“, vaikams ne tik pamokslaudavo, bet ir auklėdavo juos fizinėmis bausmėmis – smūgiais „lineika“ per delną klasėje arba „nagaika“ per pasturgalį kamaroje.
📷 Iliustracija iš Lietuvos švietimo muziejaus rinkinių. Muziejinė vertybė eksponuojama atnaujintoje ekspozicijos dalyje „Švietimas Lietuvoje ir išeivijoje 1940-1990 m.“

Iliustracija iš Lietuvos švietimo muziejaus rinkinių. Muziejinė vertybė eksponuojama atnaujintoje ekspozicijos dalyje „Švietimas Lietuvoje ir išeivijoje 1940-1990 m.“